JAK SI ZAPAMATOVAT CLONOVÁ ČÍSLA
Přemýšlel jsem nad tím, jak vám předat své zkušenosti, které jsem získal na mnoha fotokurzech, fotoworkshopech a fotoexpedicích. Chtěl jsem vymyslet stručný návod, jak si zapamatovat jednotlivá clonová čísla.
Nosím ten nápad v hlavě od ledna 2019, kdy jsme na Fotoexpedici na Benátský karneval narazili na to, že někteří fotografové si nejsou 100% jistí expozičním trojúhelníkem, clonovým číslem, použití šedých neutrálních nebo přechodových filtrů, kompenzací expozic, výběru citlivosti atd.. Prostě takových témat jsou desítky.
Napadlo mě, že by nebylo špatné mít některá odborná témata vysvětlená tady na Fotoexpedičních stránkách, a tak jsem přes léto připravil koncept, jak o odborných tématech, o kterých se bavíme nejčastěji právě na Fotoexpedicích, něco sepsat.
Pokud byste mi k tomu něco chtěli napsat, budu moc rád: martin.kamin@fotoexpedice.cz, a pobavíme se o tom, jak bych takový článek mohl vypadat a v čem konkrétně jej třeba rozšířit.
TAKŽE PRVNÍM TAKOVÝM HORKÝM KANDIDÁTEM JE URČITĚ CLONOVÉ ČÍSLO
Jistě víte, že clonové číslo je prostě “nějaké” číslo, které udává, jak hodně světla prochází objektivem. Fyzikálně je tvořena kovovými lamelami, kterých může být 5 nebo až 9, je součástí vnitřního tubusu objektivu a pomocí clony fotograf reguluje množství světla, procházející objektivem. Clona pomocí lamel objektiv uzavírá a tím omezuje množství světla, které jím prochází. Zavřít úplně jej ale nedokáže.
- Když fotograf volí vyšší clonové číslo, pouští do objektivu méně světla.
- Když fotograf volí nižší clonové číslo, pouští do objektivu více světla.
Když se podíváte na starší objektivy, které se ovládaly ručně, a to jak ostření, tak clona, najdete tam stále stejná čísla. Třeba 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, 22. Otočením kroužku clony nastavíte příslušnou clonu.
Clonové číslo je vždy dvojnásobek hodnoty vycházející z f/1 nebo f/1.4
A pokud se vrátíme k otázce, nejbližší nižší clonové číslo k f/5.6 je tedy f/4. Jak si ale tohle zapamatovat?
Dlouho jsem vymýšlel, jak to zjednodušit, jsou to na první pohled nesourodá čísla... Prostě 5.6, v češtině 5,6, není prostě polovina z 8... Nahrálo mi jedno video na youtube, kde autor přišel s výbornou pomůckou.
Dlouho jsem vymýšlel, jak to zjednodušit, jsou to na první pohled nesourodá čísla... Prostě 5.6, v češtině 5,6, není prostě polovina z 8... Nahrálo mi jedno video na youtube, kde autor přišel s výbornou pomůckou.
- Zapamatujte si prostě jen dvě čísla: f/1 a f/1.4
- Pokud chcete zaclonit objektiv o jednu clonu (říkáme také 1 EV nebo poloviční množství světla), použijte f/2 nebo f/2.8. A dále z f/2 máme f/4 a z f/5.6 máme f/11... Vždy tedy dvojnásobek.
- Nakonec se tedy snadno dopracujete k celé řadě celých clonových čísel.
Velice důležitým dalším efektem zavírání a otevírání clony v objektivu je také to, že se mění hloubka ostrosti obrazu. O tom ale příště.